Húsvét - Ostara - Termékenység

2023.04.09

Kellemes húsvéti ünnepeket kívánok nektek!

Egy kis érdekesség, amit talán nem tudtatok ezen ünnepünkről: már a kereszténység elterjedése előtt is ünnepeltek felmenőik a tavaszi nap-éj egyenlőségkor. A kelták Ostarát (ennek az elnevezésnek a nyoma a Húsvét német Oster és angol Easter szavak jobban látható) ünnepelték, ez volt nekik a magvetés ideje, a fák, a nap-éj egyenlőség ünnepe.A tojások, és nyúl mint az ünnep szimbólumai, amelyek napjainkig fennmaradtak az ünnep részeként, a termékenység megtestesítői, ugyanis ezen az ünnepen a druidák és a hívek a termékenység istennőjét köszöntötték. Abban hittek, hogy az istennő termékennyé teszi a Földet, felébreszti őt mély álmából, az istenség pedig segít fölnevelni, érlelni a termést, járja a zöldülő mezőket, öröme telik a természet bőségében. Ostara hiedelemvilágához is már szervesen hozzátartozott a nyúl mint jelkép, vélhetően a szaporaság, termékenység és a tavasz kapcsolata miatt, valamint a tojás, mint az új élet szimbóluma. 

A pogány ünnepléshez kapcsolódott a tűzgyújtás és a tojásfestés, mint ünnepi tevékenység. A színes tojásokat tojó nyúl, valamint a gyerekek tojáskeresése is megjelenik Ostarával kapcsolatban, sőt Beda Venerabilis középkori történetíró változata szerint az istennő a gyerekek szórakoztatására kedvenc madarát nyúllá változtatta, ám az hamarosan színes tojásokat kezdett tojni, ezeket pedig az istenség a gyerekeknek ajándékozta.

Bármiben hisztek is, remélem, szépen telnek a napjaitok, és örömötöket lelitek a népi, családi vagy a saját hagyományaitok megélésében!

Felhasznált forrás: Wikipedia